Паперові пакети
День паперового пакета
12 липня кожного року відзначається неофіційна, проте важлива екологічна подія – День паперового пакета. Річ у тім, що пакети з паперу розкладаються самостійно, адже є натуральними.
День паперового пакета має за мету привернення уваги людства до проблеми забруднення навколишнього середовища, підвищення обізнаності щодо переваг використання саме паперових пакетів, залучення до свідомого споживання та екологічного способу життя.
Паперові пакети у повсякденному житті використовуються скрізь: від звичайних супермаркетів до урочистих заходів. Переважно люди не замислюються над тим, коли і де вперше було виготовлено паперовий пакет, але насправді його історія доволі цікава і, звісно, тісно пов’язана з історією винайдення паперу.
Коли та де почали виготовляти папір
Вважається, що папір винайшов Цай Лунь у 105 р. н. е. у Китаї. Хоча в 1957 дослідники в провінції Шаньсі виявили в гробниці обривки паперу, які було виготовлено приблизно в 2 столітті до нової ери.
Цай Лунь зробив папір із подрібнених волокон внутрішньої частини кори шовковиці, деревної золи, ганчірок і прядива. Він усе це подрібнив, змішав із водою та пропустив через бамбукове сито. Висушений на сонці та розгладжений каменями матеріал вийшов доволі міцним. Згодом технологію виготовлення паперу поступово вдосконалювали, і до 7 століття в Китаї вже почали використовувати папір для загортання пакунків. Також з нього робили пакетики для зберігання чаю.
У Європі папір з’явився на початку 12 століття в Іспанії. Перші папірні було закладено в містечку Шатіва (Валенсія). Як базовий складник для виробництва брали льон. У 1799 році Луї-Ніколя Робер оформив патент на винахід парової папероробної машини, адже з винайденням книгодрукування з’явилася потреба у масштабному виробництві паперу.
Спеціальні види пакувального паперу з’явилися в 19 столітті. У 1827 році у Франції почали виготовляти вощанку — більш цупкий, але дешевший пакувальний матеріал. З однієї сторони вощанку покривали оліфою. Патент на пергаментний папір уперше було видано в 1853 році у Великобританії, а гофрований картон винайшли у США в 1856 році.
Виготовлення першого паперового пакета
До винайдення паперових пакетів для загортання й перенесення покупок люди використовували різні речі: тканинні та шкіряні мішечки, дерев’яні скрині, банки. Але активний розвиток торгівлі призвів до потреби у великій кількості дешевого, проте якісного та зручного пакувального матеріалу. Особливо це стосувалося дрібних покупок і в продовольчій, і в промисловій сферах. Продавці шукали вирішення задачі, як загортати свої товари так, щоби вони мали гарний вигляд.
Уперше станок для виготовлення паперових пакетів зробили в США в 1852 році. Однак ці торбинки потрібно було згортати з прямокутних листків паперу. Упаковка сподобалася американцям, проте була неякісною, тому що швидко псувалася і рвалася. У 1859 році Вільям Гудейл уперше запатентував технологію виробництва паперових пакетів. Британці швидко налагодили технологічні процеси, і покупці були задоволені новими пакувальними матеріалами. Також у цей час на пакетах почали друкувати назву продукції. Однак якість паперових пакетів усе ще була низькою.
У 1870 році Лютер Кроуелл розв’язав цю проблему. Він запропонував виготовляти пакети із плоским дном та запатентував цю технологію. Маргарет Найт, яку назвали найвідомішою жінкою-винахідницею 19 століття, звернула увагу на те, що плоским дно в пакетах доводилося робити вручну. Це було неекономно в плані часу й грошей. Тоді дослідниця винайшла машину, за допомогою якої можна було виробляти паперові пакети з плоским дном. Її технологією користуються зараз в усьому світі. До речі, її ідею вкрав Чарльз Аннан та запатентував технологію першим, доки жінка перевіряла ефективність винаходу на практиці. Маргарет вдалося довести своє авторство в суді, адже вона мала всі креслення, фотографії та свідків. У 1871 році вона отримала патент на «нову покращену машину для виробництва паперових пакетів» та відкрила свою компанію «Eastern Paper Bag Co».
Популярні види паперу для виробництва пакетів
Найпопулярніший вид паперу, з якого виготовляють пакети, — крейдований. Він гладкий за фактурою та має білий колір, проте не вирізняється міцністю. Щоби зробити пакети з крейдованого паперу більш довговічними, їх ламінують. Ламіноване покриття може бути глянцевим або матовим.
Також дуже популярним матеріалом є крафт. Його цінують за натуральні приємні коричневі відтінки. Крафт не дуже міцний, тому для укріплення дна й верху пакетів використовують картон. Узагалі багато пакетів із паперу зараз додатково укріплюють за допомогою металевих чи пластикових кілець, щоби протягнути мотузкові ручки.
Коментарі
Дописати коментар