"Липень - середина літа!"
Липень (лат. Julius – «місяць Юлія (Цезаря)», букв. – «кучерявий») – сьомий місяць року, розташований між червнем і серпнем. Має 31 день. У Стародавньому Римі, де рік починався з березня, липень був п’ятим місяцем, і називали його римляни «квінтіліс», що означає «п’ятий».
Свою сучасну латинську назву місяць отримав у 45 році до нашої ери на честь відомого римського диктатора Юлія Цезаря, день народження якого припадав саме на цей місяць.
А на Русі у липня було відразу кілька народних назв. Наприклад, наші предки називали його косень, страдник, дощовик, громовик. У цьому місяці дозрівало багато овочів, ягід і фруктів.
Цікаві факти про місяць липень
• Інша народна назва цього місяця – «липець» (липовий мед), саме в липні цвіло таке популярне на Русі дерево, як липа. На цей місяць припадає період основного медозбору. Давньоруські народні назви часто можна було зустріти в святцях і месяцесловах. У липні в самому розпалі були сільськогосподарські роботи. Недарма хорвати звали його «серп», а стародавні германці «місяць сіна».
• Називають липень ще й «маківкою літа», адже цей місяць один з найтепліших в році. Але бувають і винятки. Наприклад, в останні дні липня можуть вдарити перші заморозки. Збереглися відомості про те, що 28 липня 1601 року в Москві вдарив мороз і навіть випав сніг, що призвело до загибелі врожаю. А 7 липня 1952 року в тій же Москві навіть вдень стовпчик термометра не піднімався вище 10 градусів тепла.
• Саме 2 липня Православна Церква відзначає День Святого мученика Зосими, якого на Русі вважали покровителем бджільництва. Наші предки стверджували, що саме 2 липня найчастіше буває найспекотніший день в році. У це свято безліч прикмет були пов’язані саме з бджолами. Якщо вони швидко летять до вуликів, то це віщувало дощ. А якщо сидять на стінках вуликів, то слід було чекати сильну спеку.
• 8 липня відзначають День пам’яті Петра і Февроньї, які, за переказами, прожили довге спільне життя. У похилому віці вони прийняли чернецтво і пішли в різні монастирі, але померли в один день і годину. Петро і Февронья були канонізовані Православною Церквою у 1547 році.
• Вважається, що діти, народжені в липні, емоційні. Вони відрізняються високим почуттям справедливості і підвищеною вимогою до тих, хто їх оточує. Завжди намагаються ставити перед собою максимальні цілі і наполегливо йдуть до них. Багато з тих, хто народився в липні, займають керівні посади. У той же час, висока емоційність робить їх легко вразливими і образливими. Дуже засмучуються, якщо їх критикують або недооцінюють.
• Якщо в Північній півкулі липень – маківка літа, то в Південній це найхолодніший місяць, в цей час зима по інший бік екватора в самому розпалі. 21 липня 1983 року в Антарктиді на радянській станції «Восток» була зафіксована температура -89,2 градуса за Цельсієм. З 14 травня по 30 липня на Південному полюсі триває повна полярна ніч, в цей час тут абсолютно немає сонячного світла.
• У липні найбільша кількість дощів і гроз. 12 липня на Русі відзначали День Петра і Павла, після чого починалася пора сінокосу. Якщо в Петрів день йшов дощ, то, за прикметами, він буде тривати довго, тому заготовлювати сіно на зиму буде проблематично. Після дня Петра і Павла припиняли співати солов’ї і більше не кукували зозулі. Говорять, що «Петро і Павло день збавляють, а спеку додають».
• Липень – чудовий час для футболу. Саме в цьому місяці, як правило, проводяться найбільші футбольні турніри. Наприклад, 13 липня 1930 року в далекому Уругваї стартував перший футбольний чемпіонат світу. У матчі відкриття збірна Франції перемогла Мексику з рахунком 4:1. Спеціально до турніру в Монтевідео був побудований стадіон «Сентаріо», який вміщував 80 000 глядачів. На той момент це була найбільша футбольна арена планети.
• Літні Олімпійські ігри 1980 року також відкрилися в цьому місяці, 19 липня в столиці Радянського Союзу пройшла урочиста церемонія. Протягом п’ятнадцяти днів на спортивних аренах змагалися атлети з 81 країни. Призерами Олімпійських ігор стали спортсмени 36 країн, а трансляції з Москви, Ленінграда, Києва, Мінська і Таллінна йшли на 111 країн світу.
• 26 липня 1951 року, під час археологічних розкопок в стародавньому Новгороді, була виявлена перша берестяна грамота. Знайшла її учасниця експедиції Ніна Акулова, за що отримала від керівника розкопок А.В. Арциховського премію в розмірі 100 рублів. У тому ж сезоні археологам вдалося виявити ще 9 грамот. Зараз 26 липня у Великому Новгороді щорічно святкується День берестяної грамоти.
Коментарі
Дописати коментар